ویکی‌تور

صفحه اصلی | اخبار | پیوندها | درباره ما | تماس با ما

  • ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ـ اطلاعات جامع گردشگری استان کردستان بر روی سامانه ویکی‌تور قرار گرفت
  • ۱۴ آبان ۱۳۹۵ ـ اطلاعات جامع گردشگری استان یزد بر روی سامانه ویکی‌تور قرار گرفت
  • ۳۱ تیر ۱۳۹۵ ـ اطلاعات جامع گردشگری استان خراسان شمالی بر روی سامانه ویکی‌تور قرار گرفت
  • ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ ـ اطلاعات جامع گردشگری استان خوزستان بر روی سامانه ویکی‌تور قرار گرفت
  • بزودی در ویکی‌تور: معرفی اطلاعات جامع گردشگری استان کردستان
  • بزودی در ویکی‌تور: معرفی اطلاعات جامع گردشگری سایر استان‌های ایران
  • بزودی در ویکی‌تور: معرفی تورهای گل‌گشت، هتل‌ها و رستوران‌های ایران

یکشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۴ ـ ۲۰:۱۶


دریاچه زریوار ثبت جهانی می‌شود

سرویس خبری ویکی‌تور ـ مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان با تأکید بر اهمیت حفاظت از دریاچه زریوار تأکید کرد: اقدامات ثبت این دریاچه به عنوان میراث طبیعی جهانی در حال انجام است و مقدمات اولیه آن صورت گرفته است. به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، عبدالوحید ریاضی‌فر با اشاره به اینکه دریاچه زریوار در کردستان یکی از مهمترین دریاچه‌های آب شیرین کشور و از منحصر به فرد ترین دریاچه‌های آب شیرین دنیا است، گفت: سازمان حفاظت محیط زیست به دلیل ویژگی‌های اکولوژیکی خاص دریاچه، این منطقه ارزشمند را به عنوان پناهگاه حیات وحش ثبت کرده است. وی ضمن یادآوری تلاش‌های صورت گرفته برای ثبت زریوار در کنوانسیون بین‌المللی رامسر به منظور ایجاد زمینه‌های بیشتر جهت حفظ و حراست از این اکوسیستم آبی ارزشمند، اظهار کرد: اکنون یکی از مهمترین مباحث مورد پیگیری برای دریاچه زریوار، ثبت آن به عنوان یک میراث طبیعی جهانی ارزشمند است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان افزود: این اقدام به آن دلیل است که امروز بیش از پیش احساس می‌شود معرفی این اکوسیستم کم نظیر آبی به جامعه جهانی؛ می‌تواند منجر به حفاظت بیشتر از دریاچه شود. وی با بیان اینکه مقدمات اولیه برای پیوستن زریوار به میراث طبیعی جهانی صورت گرفته است، ابراز امیدواری کرد: به زودی این امر نهایی شود. ریاضی‌فر ضمن مرور چالش‌ها و تهدیدهای مشترک تالاب‌های سراسر کشور، گفت: ورود فاضلاب روستاهای حاشیه به ویژه حاشیه غربی و شرقی مریوان به داخل دریاچه یکی از جدی‌ترین تهدیدها برای زریوار بود که خوشبختانه با انجام یک سری اقدامات با این تهدید مقابله و از سرریز شدن فاضلاب به زریوار جلوگیری شد. مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان لایروبی، ممانعت از تخلیه زباله، جلوگیری از ورود فضولات دامی به داخل دریاچه و ساماندهی اسکله زریوار را از دیگر اقدامات در راستای حفاظت از این اکوسیستم مهم نام برد و افزود: ورود رسوبات و فاضلاب روستاهای اطراف زریوار از یک سو و ورود فاضلاب قسمتی از شهر مریوان در سال‌های گذشته از سوی دیگر منجر به ایجاد رسوبات بسیار زیاد در کف دریاچه و خشک شدن چشمه‌های کف آن که منبع اصلی آب آن به شمار می‌رود، موجب بروز آلودگی در دریاچه شده است.
دریاچه زریوار تا مرکز استان کردستان 135 کیلومتر و از شهر مریوان نیز 3 کیلومتر فاصله دارد. این دریاچه در ارتفاع هزار و 285 متری از سطح دریا قرار گرفته که طول آن حداکثر 5 کیلومتر و عرض آن حداکثر 1.5 کیلومتر است. حجم آب زریوار 30 میلیون مترمکعب و عمق متوسط آن 3 متر است که در برخی نقاط تا 8 متر هم می رسد. آب دریاچه شیرین بوده و از جوشش چشمه هایی تامین می شود و هیچ رودخانه ای به زریوار سرازیر نمی شود. تاکنون 97 گونه پرنده، 32 گونه پستاندار، 13 گونه خزنده، 11 گونه ماهی و 100 گونه گیاهی در این دریاچه شناسایی شده است که می توان در این میان به گیاه گوشک یا گوشت خوار که گونه ای نایاب در آسیا است اشاره کرد.