ویکی‌تور

صفحه اصلی | اخبار | پیوندها | درباره ما | تماس با ما

  • ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ـ اطلاعات جامع گردشگری استان کردستان بر روی سامانه ویکی‌تور قرار گرفت
  • ۱۴ آبان ۱۳۹۵ ـ اطلاعات جامع گردشگری استان یزد بر روی سامانه ویکی‌تور قرار گرفت
  • ۳۱ تیر ۱۳۹۵ ـ اطلاعات جامع گردشگری استان خراسان شمالی بر روی سامانه ویکی‌تور قرار گرفت
  • ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ ـ اطلاعات جامع گردشگری استان خوزستان بر روی سامانه ویکی‌تور قرار گرفت
  • بزودی در ویکی‌تور: معرفی اطلاعات جامع گردشگری استان کردستان
  • بزودی در ویکی‌تور: معرفی اطلاعات جامع گردشگری سایر استان‌های ایران
  • بزودی در ویکی‌تور: معرفی تورهای گل‌گشت، هتل‌ها و رستوران‌های ایران

شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۴ ـ ۲۳:۱۹


عملیات اجرایی سد شفارود تا مشخص شدن نتایج ارزیابی زیست‌محیطی متوقف است

سرویس خبری ویکی‌تور ـ رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست از تمهیدات جدید این سازمان برای جلوگیری از طرح‌های مغایر با معیارهای زیست‌محیطی خبرداد. به گزارش پایگاه خبری دیده‌بان محیط زیست و حیات وحش ایران، معصومه ابتکار گفته است که سازمان حفاظت محیط‌ زیست فقط با طرح انتقال آب برای تأمین آب شرب موافق است. رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست درباره ساخت سد شفارود در گیلان هم گفت: قرار بود ۴۰۰ هکتار جنگل‌های هیرکانی به‌خاطر ساخت مخزن سد تخریب شود اما با پیگیری کمیته ارزیابی زیست‌محیطی، این میزان به کمتر از ۹۰ هکتار رسید با وجود این هنوز سازمان حفاظت محیط‌ زیست با این طرح موافقت نکرده و عملیات اجرایی این سد تا مشخص شدن نتایج قطعی ارزیابی زیست‌محیطی متوقف شده است. ابتکار با تأکید بر اینکه در ساخت سد شفارود پای تأمین آب شرب ۵۰ هزار نفر در میان است خاطرنشان کرد تا زمانی که وزارت نیرو راهکاری برای حفظ جنگل ارائه ندهد عملیات ساخت سد شفارود متوقف می‌ماند.
معاون رئیس‌جمهور، در ادامه به تغییر نگاه دولت در بخش آب به‌ویژه انتقال آب از حوضه‌ای به حوضه دیگر اشاره کرد و گفت: سیاست‌های دولت و به تبع آن رویکرد سازمان حفاظت محیط‌ زیست نسبت به طرح‌های انتقال آب دگرگون شده به‌طوری که اجرای طرح انتقال آب منوط به انجام ارزیابی زیست‌محیطی است. ابتکار با اعلام اینکه قوانین ارزیابی زیست‌محیطی و مقررات و آیین‌نامه‌های مرتبط با آن در دولت یازدهم به‌طور کامل بازنگری شده است، تأکید کرد: بنا به فرایند جدید، ارزیابی زیست‌محیطی از یک کار فرمالیته و نمایشی به فرایند جدی تبدیل شده و علاوه بر اعضای کمیته ارزیابی، استادان و صاحب‌نظران و حتی فعالان و نمایندگان تشکل‌های مردمی هم در کمیته ارزیابی حضور خواهند داشت تا فرایند ارزیابی کاملا علمی و فنی باشد. به‌گفته ابتکار، بخشی از اختیارات کمیته ارزیابی مستقر در ستاد سازمان حفاظت محیط‌ زیست به استان‌ها تفویض می‌شود تا علاوه بر تسریع در امر ارزیابی، نظرات استان هم در فرایند مربوطه در نظر گرفته شود.
رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست تصریح کرد: برای اجرای بی‌چون و چرای ارزیابی زیست‌محیطی و با هدف صیانت از محیط‌ زیست باید همه گلوگاه‌ها را بگیریم و در این میان، کمیسیون ماده ۲۱۵سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی یکی از گلوگاه‌های مهم بود که خوشبختانه سازمان مدیریت با سازمان حفاظت محیط‌ زیست کاملا هماهنگ شده و از این پس، پیش از ارزیابی زیست‌محیطی برای هیچ طرحی، بودجه و اعتبار اختصاص داده نمی‌شود. در استان هم با دستورالعمل جدید، بخش خصوصی نمی‌تواند محیط‌ زیست را دور بزند. حتی اگر خطایی صورت بگیرد، متولی طرح برای اجرای طرح ناگزیر باید از منابع طبیعی زمین بگیرد یا برای زیرساخت‌ها نیاز به برق و آب دارد که در این مراحل سازمان حفاظت محیط‌ زیست طرح را متوقف می‌کند.