ویکی‌تور

صفحه اصلی | اخبار | پیوندها | درباره ما | تماس با ما

  • ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ـ اطلاعات جامع گردشگری استان کردستان بر روی سامانه ویکی‌تور قرار گرفت
  • ۱۴ آبان ۱۳۹۵ ـ اطلاعات جامع گردشگری استان یزد بر روی سامانه ویکی‌تور قرار گرفت
  • ۳۱ تیر ۱۳۹۵ ـ اطلاعات جامع گردشگری استان خراسان شمالی بر روی سامانه ویکی‌تور قرار گرفت
  • ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ ـ اطلاعات جامع گردشگری استان خوزستان بر روی سامانه ویکی‌تور قرار گرفت
  • بزودی در ویکی‌تور: معرفی اطلاعات جامع گردشگری استان کردستان
  • بزودی در ویکی‌تور: معرفی اطلاعات جامع گردشگری سایر استان‌های ایران
  • بزودی در ویکی‌تور: معرفی تورهای گل‌گشت، هتل‌ها و رستوران‌های ایران

دوشنبه ۹ آذر ۱۳۹۴ ـ ۲۱:۰۹


نیمی از پرندگان مهاجر به خانه باز نمی‌گردند

سرویس خبری ویکی‌تور ـ ماجرای صید پرندگان مهاجر در فریدونکنار ماجرایی قدیمی است که هر ساله سبب کشتار حدود 1 میلیون پرنده می‌شود و به دلیل تمایل شدید مردم محلی هنوز کسی نتوانسته راه‌حلی را برای جلوگیری این کشتار بی‌رحمانه پرندگان پیدا کند. به گزارش خبرنگار ایلنا، با شروع فصل سرما و مهاجرت پرندگان، هرساله فصل جدیدی از صید پرندگان نیز آغاز می‌شود. آمار‌ها از صید و کشتار بی‌رحمانه پرندگاه خبر می‌دهد تا آنجا که حتی گفته می‌شود؛ هر ساله نیمی از ۲ میلیون پرنده مهاجر اعم از انواع مرغابی، غاز وحشی، قو و ... که سالانه به این مناطق در فصل سرما پناه می‌آورند، دوباره به خانه باز نمی‌گردند.
فریدونکنار به سیاهچاله پرندگان تبدیل شده است
مسعود مولانا دبیر شبکه سمن‌های محیط زیستی مازندران در مورد نحوه صید این پرندگان می‌گوید: «اکنون صیادان بیشتر از تور هوایی استفاده می‌کنند، زیرا هوا که مه‌آلود می‌شود، قدرت دید پرندگان نیز کم می‌شود و درون این تورهای هوایی که برخی از آن‌ها حدود ۶۰ الی ۷۰ متر ارتفاع و عرضی نزدیک به ۲۰ متر دارند؛ می‌افتند.» وی با اشاره به اینکه فریدونکنار از صید سنتی کاملاً عبور کرده و به سیاهچاله پرندگان تبدیل شده است، ادامه می‌دهد: ما دیگر اعتقاد نداریم که این صید‌ها به معیشت مردم منطقه وابسته است. چیزی که ما می‌دانیم؛ این است که حدود ۵۰۰ خانوار در این منطقه به صید مشغول هستند، اما این صید با معیشت آن‌ها گره نخورده است زیرا اغلب آن‌ها زمین کشاورزی دارند و یا به مشاغل دیگر مشغول هستند، شاید تعداد کمی از آن‌ها واقعا نیاز مادی به صید داشته باشند.»
درآمد میلیونی صید پرندگان
او می‌افزاید: «علاوه بر این‌ها اندازه صید‌ها نیز از نیاز معیشتی گذشته است، وقتی صیادان چند شب در هفته و به ازای هر شب حدود ۱۰۰ مرغابی صید می‌کنند که حداقل هرکدام ۵۰ هزار تومان قیمت دارد، دیگر بحث تأمین معیشت مطرح نیست، بلکه بحث آز و طمع و بی‌کفایتی و بی‌توجهی و بی‌نظارتی مسئولان است.» مولانا‌ در ارتباط با عملکرد مسئولان در این زمینه اظهار می‌کند: «مسئولان محلی به دلیل روابط فامیلی و آشنایی که با مردم منطقه دارند، اصلاً به این موضوع ورود نمی‌کنند و مسئولان استانی هم به کلی این برنامه را کنار گذاشته‌اند و هیچ طرح و برنامه‌ای ندارند، این درحالی است که فریدونکنار آشکارا به بازار فروش پرندگان تبدیل شده است به طوری که حتی افرادی که در دیگر نقاط نیز پرنده صید کرده‌اند برای فروش آن‌ها به فریدونکنار می‌آیند. سازمان حفاظت محیط زیست نیز مدعی است که یک برنامه ۵ ساله را برای رفع مشکل صید پرندگان در فریدونکنار دارد، اما ما تا کنون چیزی تخت عنوان برنامه ۵ ساله ندیده‌ایم و در مورد این برنامه مشورتی نیز با سمن‌ها نشده است.»