ویکی‌تور

صفحه اصلی | اخبار | پیوندها | درباره ما | تماس با ما

  • ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ـ اطلاعات جامع گردشگری استان کردستان بر روی سامانه ویکی‌تور قرار گرفت
  • ۱۴ آبان ۱۳۹۵ ـ اطلاعات جامع گردشگری استان یزد بر روی سامانه ویکی‌تور قرار گرفت
  • ۳۱ تیر ۱۳۹۵ ـ اطلاعات جامع گردشگری استان خراسان شمالی بر روی سامانه ویکی‌تور قرار گرفت
  • ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ ـ اطلاعات جامع گردشگری استان خوزستان بر روی سامانه ویکی‌تور قرار گرفت
  • بزودی در ویکی‌تور: معرفی اطلاعات جامع گردشگری استان کردستان
  • بزودی در ویکی‌تور: معرفی اطلاعات جامع گردشگری سایر استان‌های ایران
  • بزودی در ویکی‌تور: معرفی تورهای گل‌گشت، هتل‌ها و رستوران‌های ایران

پنجشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۵ ـ ۱۰:۳۷


سرنوشت نامعلوم اراضی کاخ مروارید در کرج

سرویس خبری ویکی‌تور ـ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی موافقت کرده است که بخشی از زمین کاخ مروارید را به سازمان میراث فرهنگی استان البرز واگذار کند. سازمان میراث فرهنگی اما در پی بازپس‌گیری همه کاخ مروارید است.
به گزارش خبرگزاری مهر استاندار البرز از موافقت سپاه پاسداران با واگذاری بخشی از زمین ۱۱۲ هکتاری کاخ مروارید (شمس) به میراث فرهنگی استان خبر داد. سیدحمید طهائی با اشاره به اینکه کاخ مروارید بنایی بازمانده از دوره تاریخی پهلوی است که در منطقه مهرشهر کرج و نزدیکی فرودگاه پیام مستقر است، گفت: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سال‌ها پیش این کاخ را از بنیاد مستضعفان خریداری کرده است. وی با تأکید بر اینکه میراث فرهنگی استان البرز برای بازپس‌گیری این بنای تاریخی با همکاری قوه قضائیه اقدامات لازم را انجام داده است، گفت: میراث فرهنگی استان البرز مدعی است همه ۱۱۲ هکتار مجموعه کاخ مروارید باید واگذار شود این در حالی است که سپاه با واگذاری بخشی از این مجموعه موافقت کرده است. طهائی افزود سپاه مراحل قانونی خریداری این بنا را با گرفتن رأی موافقت کمیسیون ماده ۵ در زمانی که استان البرز جز استان تهران بوده است انجام داده و مجوز ساخت‌وساز را دریافت کرده است و حق ساخت‌وساز در کاخ مروارید متعلق به این نهاد می‌باشد.
استاندار البرز از مذاکره با مسئولان سپاه پاسداران خبر داد و اظهار داشت سپاه مشروط بر اینکه زمین معوض دریافت کند کل بنا را واگذار خواهد کرد. وی با اشاره به سرنوشت باغ سیب کرج تصریح کرد یکی از دستاوردهای سفر اخیر رئیس جمهور به استان البرز حفط فضای سبز باقیمانده باغ بود. کاخ مروارید در سالهای ۱۳۴۵ تا ۱۳۴۷ با زیربنای ۲۵۰۰ متر برای اقامت شمس پهلوی در مهرشهر کرج ساخته شد. سازه اصلی و طرح کاخ به شکل یک سفره ماهی است که صدفی آن را در برگرفته است. این بنا دارای فضاهای مختلف چون تالار طلایی بار، دفتر مخصوص شمس، تالار پذیرایی، سالن سینما، سالن بیلیارد، استخر، آب‌نما، محل نگهداری پرندگان کمیاب، اتاق‌های خواب است. یکی از مهمترین بخش‌های این کاخ اتاق صدف است که دارای تزئینات مختلفی بوده، بخصوص نمای بیرونی آن که بصورت حلزونی شکل ساخته شده است. دریاچه کوچکی از سه طرف این کاخ را احاطه کرده است. این بنای تاریخی با وجود ثبت در فهرست آثار ملی ایران به دلیل مالکیت خانواده پهلوی بر زمین آن پس از پیروزی انقلاب اسلامی از سوی بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی مصادره گردید. در اسفندماه سال ۱۳۸۶ بنیاد مستضعفان و جانبازان در اقدامی غیرقانونی اقدام به واگذاری این کاخ به شهرداری کرج نمود اما با روی کار آمدن دولت یازدهم در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۳، حکم واگذاری این کاخ به اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز با حکم دادستانی عمومی و انقلاب کرج صادر گردید. عدم رسیدگی متولیان اداره این سازه یک میلیون دلاری در سالیان متمادی منجر به تخریب سازه بتونی بنای کاخ مروارید از داخل، به دلیل نفوذ آب از ناحیه سقف بنا و پوسیدگی و فرسودگی عمیق و فاجعه‌آمیز آن شده و ترمیم آن را بسیار دشوار و پرهزینه نموده‌است.